Týden s dětmi v Jihlavě a nejbližším okolí

Pěší

Autem

Na kole

S dětmi

Vhodné pro děti

Zábava

Poznávání

Pohyb

Památky

Příroda

Historie

Náročnost:

Střední

Týden

Zajistěte si dovolenou pro celou rodinu v Jihlavě na týden, nebudete se nudit ani den.

1. den — 

Jihlava

2. den — 

Jihlava

3. den — 

Jihlava

4. den — 

Jihlava

5. den — 

Hrad Roštejn, Třešť

6. den — 

Příseka, Rokštejn

7. den — 

Luka nad Jihlavou

Délka — 

Část pěších výletů: 15—30 km, výlety autem: 92 km, cyklovýlet: 26 km

Časová náročnost — 

7 celodenních nenáročných výletů

Stoupání:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

4 dny přímo v Jihlavě a dále v jejím nejbližším okolí (Příseka, Rokštejn, Roštejn, Třešť, Luka nad Jihlavou)

1. den — 

Jihlava

Poznávání historie města

První den doporučujeme navštívit místa, která jsou úzce spjatá s historií města Jihlavy. Procházku zahájíme na Bráně Matky Boží, symbolu města, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému ve 13. století. Zachovala se jako jediná z původních pěti středověkých bran. Brána slouží jako městské infocentrum, ale také jako vyhlídková věž. Když ji navštívíte, získáte jasnou představu o místní architektuře, vzhledu a dispozici města. Po návštěvě Brány doporučujeme v ulici Matky Boží vstoupit do kostela Nanebevzetí Panny Marie, jedné z nejstarších budov ve městě a památce na minoritský řád. Poté, co ji jej prohlédnete a pokocháte se historickou freskou zobrazující přepadení Jihlavy v roce 1420, doporučujeme z ulice Matky Boží zahnout doprava podél kostela a vstoupit na hradební parkán. Z tříkilometrového opevnění se dodnes dochoval pás hradeb v barokní podobě a zbytek hradebního příkopu. Část parkánu nese název Parkán sv. Václava podle kaple, která v místě dříve stála. Je to krásné místo pro oddech, vybavené lavičkami a různými atrakcemi, např. mravencem. Touto cestou se dostaneme až k dominantě města ke kostelu svatého Jakuba Většího. I zde můžeme navštívit vyhlídkovou věž. Co ale určitě nesmíte v Jihlavě vynechat je návštěva Jihlavského podzemí (katakomb), které je druhé nejrozsáhlejší v Česku. Skrývá tajné chodby i záhadnou svítící zeď. Součástí jsou kolektory a kryt civilní obrany z minulého století. Jihlavské podzemí nabízí hned tři druhy prohlídek, přičemž jedna z nich - Jihlavské kolektory, je možná absolvovat pouze o sobotách.

Pěší procházku městem můžeme zakončit v některé z kaváren či restaurací v centru města.

2. den — 

Jihlava

zábava, povyražení, osvěžení v aquaparku

Druhý den pobytu v Jihlavě se s dětmi vydáme do Rodinného parku Robinson. Pro děti do zhruba 10 let to je ideální místo pro dovádění, centrum nabízí dvě patra nejrůznějších atrakcí. Příjemná je i možnost občerstvení jak v místní restauraci, tak kavárně Café Budík. Až budou mít děti dost radovánek "pod střechou", přesuneme se do nedalekého sportovně-relaxačního areálu Český mlýn. Množství prolézaček, pro větší workoutové hřiště a pro cyklisty pumptracková dráha či síť cyklostezek v celé areálu a přilehlém okolí okolo obou stran řeky Jihlavy vás určitě nezklamou. Pokud náhodou nemáte své vlasní kolo, můžete využít sdílených kol, město Jihlava spolupracuje se společností Nextbike. Den plný zábavy zakončíme osvěžením a relaxací v největším aquaparku na Vysočině - Vodní ráj.

3. den — 

Jihlava

užijte si hry pro zvídavé děti a hravé rodiče

Jihlava připravila pro své návštěvníky hned tři Skryté příběhy, což jsou zábavná putování s využitím mobilní aplikace, která nese podtitul "pro zvídané děti a hravé rodiče". Můžete si vybrat buď jednu z nich, nebo můžete absolvovat během celého dny klidně všechny tři. Věříme, že vás a hlavně vaše děti to bude bavit a poznají Jihlavu netradiční, zábavnou formou.

Je potřeba si stáhnout mobilní aplikaci "Skryté příběhy" a pak si vybrat některou z těchto her vztahujících se k Jihlavě:

  • Mahlerova duše (délka 5,5 km, 11 zastavení, časová náročnost 2 h)
  • Ohnivý Švéd (délka 3,5 km, 9 zastavení, časová náročnost 1,5 h)
  • Malá ohnisková vzdálenost (délka 3 km, 9 zastavení, časová náročnost 1,5 h)

4. den — 

Jihlava

trochu historie a konečně ZOO

Čtvrtý den doporučujeme v Jihlavě navštívit místo spojené s významnou osobností, jejíž život se neodmyslitelně vztahuje k Jihlavě. Jedná se o připomínku hudebního skladatele Gustava Mahleru, na jehož počest se v Jihlavě nachází Dům Gustava Mahlera. Každé úterý v něm probíhají dílny pro děti, které je jistě zaujmou. Dále doporučuje navštívit Muzeum Vysočiny Jihlava, které připomíná nejen historii dolování stříbra v Jihlavě, ale nabízí moderní poutavé expozice přizpůsobené i dětem. Věřte, že to, že je vezmete do jihlavského muzea, vám zpětně určitě vyčítat nebudou, naopak. No a pak už dětem dopřejte návštěvu největšího turistického lákadla celé Vysočiny, ZOO Jihlava.

5. den — 

Hrad Roštejn, Třešť

V okolí Jihlavy se nachází množství turistických cílů, které děti mohou obdivovat, užít si naplno a rozhodně se při nich nebudou nudit. Pro výlet z Jihlavy s dětmi jednoznačně doporučujeme zavítat na Hrad Roštejn, který se pyšní nejen krásným vzhledem, ale i moderními expozicemi. Hlavní průvodcovská trasa se váže k historii hradu, speciálně pro rodiny s dětmi je na hradě zřízena trasa Příroda, lovectví a myslivost. Nezapomeňte vzít děti i na věž hradu, ze které mohou obdivovat výhledy do okolní malebné krajiny. Až si s dětmi užijete pobyt hradě, můžete je za odměnu vzít do Třeště na netradiční místo pro koupání, přírodní koupaliště Malvíny v Třešti. Až si místo dosyta užijete, můžete se jednoduše vrátit zpět do Jihlavy.

Celková délka výletu autem: 55 km

6. den — 

Příseka, Rokštejn

Muzeum autíček na Zámku Příseka, zřícenina Hradu Rokštejn

Nedaleko Jihlavy se v obci Příseka na místním zámku nachází velmi atraktivní výstava autíček. Tzv. Muzeum autíček však nenadchne pouze děti, ale věřte, že i vás, jejich rodiče. Zaujme vás množství exponátů - modelů nejen autíček, se kterými jste si buď sami v dětství hráli, nebo které představují vozy, které se v nedávné době vyráběly. A přestože je muzeum zaměřeno převážně na prezentaci modelů aut, objevíte zde i spousty jiných předmětů, třeba stavebnic a her z vašeho dětství.

Pokud chcete tip, kam vzít v této lokalitě děti do přírody, pak jednoznačně doporučujeme zříceninu Hradu Rokštejn. Na tomto místě se mohou nespoutanně vydovádět a prolézt různá zákoutí bývalého hradu.

Celková délka výletu autem: 37 km

7. den — 

Luka nad Jihlavou

Cyklovýlet

Pro poslední den pobytu z Jihlavě vám doporučuje s dětmi absolvovat výlet na kole do Luk nad Jihlavou. Výlet je možné absolvovat z Jihlavy na kole po cyklostezce č. 26 (napojení v Jihlavě nedaleko náměstí a areálu ZOO Jihlava na místě křižovatek cyklotras v ulici Brněnská), pokud nemáte svá vlastní kola, tak si je můžete v Jihlavě půjčit - fungují zde sdílená kola nextbike za 150 Kč na den. Trasa vede po značené cyklostezce č. 26 "Jihlava - Třebíč - Raabs" podél řeky Jihlavy, je velmi příjemná a fyzicky nenáročná. Cestou můžete narazit i na horolezce, kteří budou trénovat na jedné ze skal podél řeky. V Lukách nad Jihlavou můžete navštívit místní malebné muzeum, zejména však koupaliště s množstvím atrakcí. O občerstvení v Lukách nad Jihlavou nouzi mít určitě nemusíte.

Podle sil svých i vašich dětí se buď můžete do Jihlavy stejnou trasou vrátit, nebo můžete návrat i s koly absolvovat vlakem.

Délka cyklovýletu Jihlava — Luka nad Jihlavou: 13 km, s návratem na kole zpět pak 26 km.

No items found.

Místa na cestě

Zoologická zahrada

Zoo v údolí říčky Jihlávky, blízko centra města, je návštěvníkům otevřená každý den v roce, včetně svátků. Chová více než 260 exotických druhů zvířat. Specializuje se na chov kočkovitých šelem, opic a plazů.

Jihlavské podzemí

Jihlavské podzemí o celkové délce 25 kilometrů je druhé nejrozsáhlejší v Česku. Skrývá tajné chodby i záhadnou svítící zeď. Součástí jsou kolektory a kryt civilní obrany z minulého století.

Brána Matky Boží

Brána je typickým symbolem města. Zachovala se jako jediná z původních pěti středověkých bran.

Rodinný park Robinson

Největší indoor zábavní park na Vysočině

Hradební opevnění

Z tříkilometrového opevnění se dodnes dochoval pás hradeb v barokní podobě a zbytek hradebního příkopu.

Český mlýn

Sportovně relaxační centrum v údolí řeky Jihlavy nabízí skatepark, pumptrack, cyklostezku a v zimě i lyžařské stopy.

Vodní ráj

Největší akvapark na Vysočině nabízí prostor pro řádění malých i relax dospělých návštěvníků!

Dům Gustava Mahlera

Dům, kde skladatel a dirigent Gustav Mahler strávil kus svého dětství. Dnes je jeho památníkem a galerií.

Muzeum Vysočiny Jihlava

Historie Jihlavy, dolování stříbra i přírodní bohatství Českomoravské vrchoviny

Jídlo & pití na cestě

No items found.

Ubytování na cestě

No items found.