Pivovarská naučná stezka

Pěší

Naučné stezky

Gastronomie

Historie

Poznávání

Náročnost:

Nízká

Délka:

2,6 km

Časová náročnost:

1 hod

Stoupání:

23 m

Pivovarská naučná stezka v sobě snoubí historii královského horního města Jihlavy a příběh jednoho z mnoha původních řemesel – sladovnictví a právovárečného pivovarnictví. Nejde jí však oddělit od samotné historie města a jeho života. Proto je stezka ozvláštněna historickými událostmi a protkaná ochutnávkou příběhů z života běžných občanů.

O tradici vaření piva v Jihlavě se dozvíte na dvanácti infodeskách. První zastavení je u sousoší piety v blízkosti obchodního centra City Park. Odtud pak stezka vede k historické budově jihlavského pivovaru. Trasa neopomíji ani významné historické události jako například obsazení Jihlavy Švédy.

Počet pivovarů, v nichž mohli majitelé právovárečných domů střídavě – tj. „na střídu“ – vařit pivo, se ve městě v různých staletích měnil. Zpravidla přitom měla každá ze čtyř čtvrtí vnitřního města 1 až 2 pivovary. Například v 15. století byly v Jihlavě čtyři pivovary, ale v 16. století (v době největšího rozmachu pivovarnictví) jich známe osm. Ještě na začátku 19. století jich v Jihlavě fungovalo pět: jeden menší (U Mincovny 3) a čtyři větší: v Brněnské 15, dnes zbouraný objekt v Mrštíkově ulici, další v Palackého 19 a pravděpodobně nejrozsáhlejší pivovar v Husově 3. Do 1. třetiny 19. století menší pivovar zanikl. Ve zbývajících čtyřech pivovarech se vařilo pivo až do přelomu 50. a 60. let 19. století, kdy byl postaven nový, moderní pivovar. Jeho založení zahájilo novou kapitolu dějin jihlavského pivovarnictví.

Pivovarská naučná stezka byla v jihlavském pivovaru slavnostně otevřena 13. prosince 2013.

Pokud si chcete projít pivovarskou stezku s průvodcem a zakončit ji stylově degustací piva v některém z jihlavských pivovarů, zveme vás na komentovanou procházku Pivovarská stezka s degustací. Aktuální nabídku termínu sledujte v Kalendáři akcí.

Rovněž můžete využít nabídky exkurze do Pivovaru Ježek.

No items found.

Místa na cestě

Pivovar Jihlava

Poznejte pivovarnické řemeslo. Užijte si degustaci piva.

Masarykovo náměstí

Rozlohou patří k největším historickým náměstím u nás.

Hradební opevnění

Z tříkilometrového opevnění se dodnes dochoval pás hradeb v barokní podobě a zbytek hradebního příkopu.

Jídlo & pití na cestě

Ubytování na cestě

No items found.