Jihlava - Brtnice - Vílanec

Na kole

Památky

Příroda

Architektura

Náročnost:

Střední

Délka:

39 km

Časová náročnost:

3 hod

Stoupání:

634 m

Kopcovitou krajinou Jihlavska do historického města Brtnice

Cyklovýlet pro milovníky dechberoucích výhledů do kopcovité krajiny Vysočiny.

Z Jihlavy vyjíždíme prvním stoupáním k zajímavé lokalitě kamenné řady nad Kosovem. Jde o přibližně 60 kamenů vystavěných v řadách, dle badatelů mohlo jít o megalitický kalendář. Řady jsou od sebe vzdálené cca 10 metrů a z důvodu neodtěžených stromů vykácených po kůrovcové kalamitě jsou pouhým okem hůře patrné. Vystoupali jsme však na horizont a odměnou nám je výhled do široké krajiny.

Krátkým klesáním se napojujeme na silnici a sjíždíme do údolí přes Studénky do Puklic. Za návštěvu jistě stojí místní židovský hřbitov, založený v 15. století. Sloužil širokému okolí až do roku 1932, v současnosti se zde nachází kolem 60 náhrobních kamenů. Židovská obec v Puklicích zanikla během 19. století, místní synagoga byla změněna na sklad a sýpku, po válce byla přestavěna na obytný dům. Projíždíme Puklicemi kolem bývalého zámku a na konci obce odbočujeme na Příseku.

Po pravé straně přijíždíme k přírodní památce Starý Přísecký rybník, kde se zastavíme v nové ptačí pozorovatelně. Zaujme určitě nejen dospělé, ale i děti.

To pravé lákadlo na děti čeká v Přísece v rekonstruovaném zámku tyčícím se na kopci nad obcí. Sídlí zde Muzeum autíček, jehož expozice čítá více než 10 tisíc exponátů! Součástí muzea je i kavárna, můžete se zde občerstvit a nabrat sílu na další cestu.

Vyjíždíme z Příseky, míjíme Komárovice a klesáme po přírodní cestě do Brtnice. Prohlídku města můžeme začít návštěvou židovského hřbitova, dále pokračujeme do centra, kde na nás čekají ty pravé perly. První zastávkou je rodný dům Josefa Hoffmanna, architekta a návrháře, který se proslavil po celé světě. Jeho význam si mnozí uvědomí až při návštěvě Vídně, kde je jeho tvorba prezentovaná v nejpřednějších muzeích. Brtnická expozice je velmi poutavá, s interaktivními prvky.

Barokním mostem s šesticí soch překlenujeme řeku - mosty s historickými sochami jsou v Brtnici dva, o několik desítek metrů dále je ještě most Židovský. Brtnickému historickému centru je často a právem přezdíváno "moravské Hradčany", spletité uličky s malebnými domky vedoucími k majestátnímu zámku vypínajícímu se nad městem připomínají ty pražské. Brtnický zámek vás uchvátí svým rozměrem a bohužel negativně stavem celé stavby. Dlouholeté majetkoprávní spory přispívají s postupné degradaci památky. V zámku se pořádají prohlídky, je zde úniková hra. V létě zde probíhají hudební festival klasické hudby pořádaný spolkem Zámek Brtnice. Nedávno se otevřelo nové Regionální muzeum Horního Pooslaví v budově bývalé sýpky.

Na výjezdu z Brtnice míjíme rybníky Horní a Dolní Fluska, v letní období výborné pro osvěžení. Míříme do Uhřínovic, které proslavil především místní pivovar Ruprenz. Ochutnat místní pivo můžete díky automatickému pivomatu, hojně využívanému turisty i ostatními návštěvníky obce. Zde se napojujeme na cyklotrasu 5215 a po ní jedeme přírodou přes Sokoličský les, Cerekvičku až do Vílance. Zde můžeme navštívit restauraci v Mlýnhotelu Vílanec, známou svými vílaneckými řízky. Resort nabízí široké spektrum služeb pro ubytované i návštěvníky - vnitřní i venkovní tenisové kurty, rybaření, půjčovnu kol a mnohé další. Při odjezdu z Vílance nesmíte vynechat místní vyhlášenou zmrzlinu, na kterou se sjíždění gurmáni z širokého okolí.

Z Vílance nás čeká krásná cesta lukami a lesy, podél přírodní rezervace Vílanecká rašeliniště až do Popic, které jsou již místní částí města Jihlavy. Z Popis nás čeká příjemné klesání s výhledem na věže a domy krajského města až do Jihlavy na cyklostezku, která nás podél Koželužského potoka dovede do centra města.

No items found.

Místa na cestě

Muzeum autíček - Zámek Příseka

V srdci České republiky, ve vesničce Příseka naleznete unikátní Muzeum autíček a starých hraček.

Muzeum Josefa Hoffmanna

V Brtnici na Jihlavsku se nachází rodný dům architekta a designéra Josefa Hoffmanna. Nenechte si ujít zážitkovou expozici, která bude bavit dospělé i děti.

Panská sýpka

Bývalá sýpka je dnes místem konání různých akcí a nachází se zde výstavní prostory s expozicemi věnovanými životu ve městě a tradici historických morových průvodů.

Zámek Brtnice

Zámek Brtnice, dominanta stejnojmenného města na Jihlavsku.

Jídlo & pití na cestě

No items found.

Ubytování na cestě

No items found.