O Jihlavě

Město ve středu republiky, kde si každý přijde na své

Jihlava, krajské město Kraje Vysočina, neslo hrdý titul stříbrné pokladnice českého království. I dnešní moderní město má co nabídnout. Zve na prohlídku památek, festivaly s mezinárodním věhlasem, nabízí procházky přírodou, sportovní vyžití, odpočinek i zábavu, ale také gastronomické zážitky. Stačí se jednoduše zastavit po cestě, sjet z dálnice D1 a vybrat si dle svého gusta.

Pohled z Brány Matky Boží

#DoJihlavy za zážitkem a za zábavou

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem Vysočiny je bezesporu ZOO Jihlava. Pět kontinentů můžete navštívit za jediný den a vidět přes dvě stě druhů exotických zvířat. Zoo je otevřená 365 dní v roce.

Zábavu a osvěžení si užijete v jihlavském aquaparku Vodní ráj. V létě lze využít venkovní část se čtyřmi bazény s ohřívanou vodou, v kryté části na vás čekají bazény spolu s krytým tobogánem o délce 108 metrů a také samostatným wellness.

Pokud byste raději strávili rodinný víkend „na suchu“, pak zvolte rodinný park Robinson Jihlava – největší zábavní park na Vysočině, kde na 2 500 metrech čtverečních objevíte desítky dětských atrakcí.

Zoologická zahrada Jihlava

#DoJihlavy za poznáním

Jste-li příznivci historie, máme pro vás hned několik tipů, co byste v Jihlavě měli určitě vidět. Z městských hradeb z poloviny 13. století se dochovala Brána Matky Boží, je přístupná jako vyhlídková věž. Sídlí zde také Turistické informační centrum.

Objevitele určitě nadchne zpřístupněné jihlavské podzemí, druhé největší v Česku. Chodby jsou v některých místech i ve třech patrech nad sebou a v nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem. Unikátem je tzv. svítící chodba, jejíž záhadu vám osvětlí průvodce během výkladu při prohlídce.

Za návštěvu rozhodně stojí i kostel sv. Jakuba s vyhlídkovou věží s nově zrekonstruovanými historickými krovy, které jsou jedny z největších v České Republice.

Pokud cestujete s dětmi, můžete si zahrát některý z jihlavských Skrytých příběhů.

Vyhlídková věž Kostela Sv. Jakuba Většího

#DoJihlavy za sportem, na kolo, na lyže

Jihlava se pyšní jedním z nejmodernějších sportovně relaxačních center v Česku. Jmenuje se Český mlýn a najdete zde kromě řady sportovních atrakcí nově také největší pumptrack v ČR. Je unikátní nejen svou délkou, ale i zrcadlovým provedením, takže na dvou drahách mohou závodit dvojice. Na areál Českého mlýna navazují stávající i nově budované cyklostezky, které propojují krajské město podél řeky Jihlavy po cyklostezce 26 například s Telčí a dále až s rakouským Raabsem an der Thaya. Malí cyklisté si před větším výletem mohou své dovednosti otestovat na zrekonstruovaném moderním dopravním hřišti v ulici U Rybníčků, kam vede nová cyklostezka.

V zimě můžete nazout lyžáky a užít si lyžování v Skiareálu Šacberk, nebo proběhnout některou z lyžařských stop. V okolí města je jich upravováno na 80 kilometrů.

#DoJihlavy za kulturou

V Jihlavě sídlí Horácké divadlo - stálá profesionální scéna Kraje Vysočina. Má osmdesátiletou tradici a v sezóně uvede v průměru deset premiér na velké i malé scéně. V lesoparku Heulos se rozkládá Amfiteátr Jihlava, kam každoročně zavítají tisíce návštěvníků velkých kulturních akcí, jako jsou například hudební Vysočina fest nebo rockový Magma fest. Jedním z největších kulturních svátků Jihlavy je červnové Havíření. Tradiční jihlavský havířský průvod s účastí 150 dětí ve středověkých kostýmech doprovází koncerty, divadelní představení, výstavy, ale také soutěže. Významný je také festival vážné hudby s připomínkou slavného skladatele a dirigenta Gustava Mahlera, který v Jihlavě žil – Mahler hudba tisíců. Celosvětový rozměr má pak Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který patří k předním evropským festivalům dokumentárních filmů.

Galerie Nonstrop

#DoJihlavy za dobrým jídlem i na kávu

Na Jihlavu budete vzpomínat jako na město s rozmanitými chutěmi. Na Masarykově náměstí objevíte restauraci Tři Knížata, učaruje vám atmosférou a pestrou nabídkou moderní gastronomie připravované ze sezónních a především regionálních surovin. Netradiční směry gastronomie v Jihlavě zastupují Zverimex bistrobar, Bistro na tři tečky nebo také BauBau bistro. Za návštěvu a ochutnávku rozhodně stojí i Pekárna Veselo v Husově ulici.

Bistro bar Zverimex