Vernisáž

Výstava

TOY_BOX - Kdo ti hlídal děti, když jsi dělala kariéru?

2

.

5

.

2023

2023

31

7

2023

No items found.

Site-specific výstava v ulici Malá Lazebnická a v areálu staré Modety v Jihlavě se věnuje tématice péče a její hodnoty. Mnohdy absentující ocenění rutinních a obyčejných, ale jednoznačně potřebných činností spojených s péčí o děti, staré či nemocné se prolíná s diskutovanými feministickými tématy ve společnosti. Základním technologickým východiskem jsou velkoformátové streetartové intervence – kresby v uličce Malá Lazebnická. Jednodenní výstava v areálu staré Modety představí soubor autorčiných malířských pláten, vzniklých ke stejnému tématu v průběhu několika posledních let. Rozmístění a použití motivů odpovídá vyprávění osobitého příběhu autorky TOY_BOX ve vztahu k jihlavským reáliím.

Vernisáž streetartových intervencí v úterý 2. 5. 2023 v 17hod. v uličce Malá Lazebnická v Jihlavě. Výstava potrvá dokonce července 2023.

Doprovodná jednodenní výstava maleb v sobotu 6. 5. 2023 od 13 do 18 hod. v areálu staré Modety, Březinovy Sady 441/2 v Jihlavě.

„Proč jsou ženy na obrazech zobrazovány především jako někdo, kdo pečuje – a v historii umění je tak málo žen - malířek? Je to snad tím, že jsou ženy méně talentované, anebo to nějak souvisí s péčí? A říká se ještě na výtvarných vysokých školách studentkám: ´Holky, vy se malovat ani neučte, nebudete to potřebovat, protože se stejně vdáte?´ Tak to říkali mně, když jsem studovala?

Věta ´Zamysli se, kdo ti hlídal děti, když si dělala kariéru´, kterou jsem navzdory všem snahám o rovnější svět slyšela celkem nedávno od kolegy z uměleckého provozu, vrstevníka, mě přiměla zamyslet se nad těmito otázkami. Už poněkolikáté mi proběhlo hlavou, že ať se ženy chovají jakkoli, jejich životní strategie je vždy napadnutelná a pozice ohrožená. Pokud mají děti a zůstávají s nimi doma, zanedbávají práci a budou mít problém se tam vrátit. Pokud mají děti a pracují – musí se smířit s tím, že mohou být označeny jako kariéristky a budou pod drobnohledem, zda pečují tolik a stejně kvalitně jako ty, které jsou doma. Pokud děti vůbec nemají, bývají vnímány jako sobecké. Ať děláme, co děláme, nikdy to není dobře.

Rozhodla jsem se na tuto větu odpovědět výstavou, která bude tematizovat péči jako to, co drží společnost pohromadě, nehledě na věk nebo gender.

Nejsou to totiž ani peníze, ani úspěch, co dělá náš život snesitelným a občas snad i radostným, ale laskavá, neviditelná a často na první pohled otravná nebo nudná starost o druhé, kterou jsme v ideálním případě od druhých dostali a teď ji dáváme dál. Je v každém úsměvu nebo pár slovech, který věnujete neznámé paní na úřadě, každém stehu na oblečení, který máte na sobě, v každém kousku mrkve v polévce nebo telefonátu, při kterém se na někoho přestanete hněvat.

Obrazy, které v Jihlavě představuji, byly namalovány v přestávkách mezi takovou péčí, v hodinách za hranicí únavy poté, co uspím děti nebo v mém volném čase, který máme rovnoměrně rozdělen s partnerem. Jsou namalovány v čase, který odkapává jako „když je někde puštěný kohoutek“ – jak popsal můj švagr výstižně situaci, když máte děti nebo někoho jiného, o koho pečujete. V tom ale není jejich hlavní hodnota, alespoň ne pro mě.

Já jejich cennost spatřuji v tom, že zobrazují péči a čas, které měly na můj život i umění jednoznačně pozitivní, posilující a uzdravující vliv.

Tato obrazová série není stížností, ale právě naopak – jedním velkým haleluja, oslavou každého dne, kdy se můžeme o někoho starat ve světě, který může znenadání a bez varování skončit.“

Toy_Box, v Praze, 17.4. 2023

 

TOY_BOX je česká ilustrátorka, komiksová autorka a malířka. Žije v Praze. Studium: 2006 – 20011 absolvovala obor scénografie na dramatické fakultě Akademie múzických umění, 2005 – 2010 absolvovala obor interaktivní média, mediální komunikace na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Podílela se na množství uměleckých projektů ve veřejném i galerijním prostoru.

No items found.