Jihlava - Čeřínek - Kostelec

Na kole

Příroda

Pohyb

Náročnost:

Vysoká

Délka:

47 km

Časová náročnost:

3,5 hod

Stoupání:

630 m

Jihlavskými vrchů do přírodního parku Čeřínek

Z Jihlavy vyjíždíme z centra všech jihlavských cyklistů, areálu Český mlýn směrem na Staré Hory. Projedeme obytnou čtvrtí Horní Kosov a po ulici Buková do volné přírody za městem. Dále po polní a lesní cestě až do Rantířova. Zde se napojíme na cyklostezku 5215, po ní pokračujeme do Vyskytné nad Jihlavou. Na křižovatce ve Vyskytné nad Jihlavou odbočíme doleva a pokračujeme na Ježenou, v Ježené opět doleva a napojíme se na žlutou turistickou trasu, po které sledujeme až do Mirošova. Celý tento úsek se nám nabízí výhledy do širokého okolí, na krajinu nad Hubenovskou vodní nádrží, která slouží jako zásobárna pitné vody pro celou Jihlavu a okolí.

V Mirošově doporučujeme navštívit Muzeum historických rádií a stabilních motorů, návštěvu je třeba si předem telefonicky domluvit. Z Mirošova pokračujeme proti proudu Jedlovského potoka, projedeme Jedlovem a pokračujeme až ke křížku nad obcí Boršov. (Necelých 200 m ve směru na Boršov jsou zajímavé pozůstatky jedenácti starobylých kamenných sklepů, tzv. lochů, stojí za zhlédnutí).

U křížku před Boršovem odbočíme doleva a pokračujeme ve stoupání až do Nového Hojkova. Po modré turistické značce vystoupáme poslední výškové metry těsně pod vrchol Čeřínek do stejnojmenné turistické chaty. Zde máme možnost vychutnat si zasloužené občerstvení po náročném úseku trasy. V přírodním parku Čeřínek najdete několik chráněných území, přírodní památky Čertův hrádek, Přední skála a další, chráněné Hojkovské rašeliniště, mnoho tras pro pěší i cyklisty. V zimním období je Čeřínek vyhledávaným střediskem pro sjezdové i běžecké lyžování.

Sjíždíme po trase č.5090 přes obec Hutě, připomínající zašlou slávu místních sklářských hutí, do obce Cejle. Kolem kaple sv. Markéty a dřevěné sochy stejnojmenné světice směřujeme do Kostelce. V letním období je možné na místním rybníku vyzkoušet vodní lyžování. Z Kostelce nás čeká stoupání stále po trase č.5090 na horizont nad Kostelecký vrch, Korunní kopec a Popický vrch.

Přes Popice a obec Vysoká sjíždíme do místní části Hosov. Zde se zastavíme u Císařské studánky Zikmundky, kterou proslavila legendy, podle které tudy utíkal císař Zikmund po porážce pod Vyšehradem 1.11.1420 do Uher. V Hosově se rozkládají vodárenské rybníky, ze kterých historicky Jihlava čerpala vodu pro svoje obyvatelstvo. Z Hosova vedl dřevěný vodovod vodu až do kašen v místě dnešního parku Gustava Mahlera.

Do centra města přijíždíme po cyklostezce vedoucí podél Koželužského potoka, studánky se sochou Nanebevzetí Panny Marie a mokřadní učebny na Skalce.

No items found.

Místa na cestě

No items found.

Jídlo & pití na cestě

No items found.

Ubytování na cestě

No items found.