Procházka

Prohlídka

Komentovaná prohlídka jihlavské radnice a barokních krovů - 20. výročí vstupu České republiky do Evropské Unie -kapacita prohlídky naplněna

JIŽ PROBĚHLO

1

.

5

.

2024

2024

1

5

2024

|

13:30

14:30

ZDARMA - NUTNÁ REZERVACE VSTUPENEK

Mimořádně ZDARMA - Nutnost REZERVACE VSTUPENEK

Budova radnice na Masarykově náměstí je sídlem vedení města již od roku 1425. Dům je v základu gotický. V roce 1505 byl k němu připojen Holclinův dům a prostory radnice se rozšířily. V přízemí vznikl mimo jiné vinný sklep - městská rada byla totiž jako jediná ve městě oprávněna čepovat víno.

V 16. století postihly budovy radnice tři požáry (v letech 1523, 1535 a 1551), po kterých následovala velká rekonstrukce, tentokrát už ve stylu renesance. Nejviditelnějšími změnami bylo sjednocení průčelí obou radničních domů - zmizelo podloubí, vstup ozdobily pozdně gotické portály a vznikla nová střecha s věžičkou. Na nádvoří byla přistavěna soudní síň.

Dalšími velkými úpravami prošla radnice v 18. století. Její součástí se stal i jižní Kentlinův dům a s tím souviselo sjednocení všech radničních domů do jednoho celku. V roce 1786 byly všechny tři domy zvýšeny o druhé patro a získaly klasicistní fasádu.

Novinkou pro tento rok jsou nově zrekonstruované barokní krovy. Díky novým chodníčkům se do dosud nepřístupné části krovů podívá i veřejnost.

Východiště: Foyer radnice

Délka prohlídky: 60 min

Náročnost: Nízká

Související akce

Vašemu vyhledávání neodpovídá žádná položka. Zkuste prosím vymazat filtr a začít znovu.
No items found.