Prohlídka

Komentovaná prohlídka jihlavské radnice a barokních krovů

9

.

10

.

2023

2023

9

10

2023

15:00

No items found.

100 Kč / 60 Kč

Sídlo městské správy vzniklo v 15. věku z původní soustavy měšťanských domů. Zachovalé prostory radnice Vám přiblíží historické proměny Jihlavy a její správy, napříč všemi historickými slohy až po současnost.

Budova radnice na Masarykově náměstí je sídlem vedení města již od roku 1425. Dům je v základu gotický. V roce 1505 byl k němu připojen Holclinův dům a prostory radnice se rozšířily. V přízemí vznikl mimo jiné vinný sklep - městská rada byla totiž jako jediná ve městě oprávněna čepovat víno.

V 16. století postihly budovy radnice tři požáry (v letech 1523, 1535 a 1551), po kterých následovala velká rekonstrukce, tentokrát už ve stylu renesance. Nejviditelnějšími změnami bylo sjednocení průčelí obou radničních domů - zmizelo podloubí, vstup ozdobily pozdně gotické portály a vznikla nová střecha s věžičkou. Na nádvoří byla přistavěna soudní síň.

Dalšími velkými úpravami prošla radnice v 18. století. Její součástí se stal i jižní Kentlinův dům a s tím souviselo sjednocení všech radničních domů do jednoho celku. V roce 1786 byly všechny tři domy zvýšeny o druhé patro a získaly klasicistní fasádu.

Novinkou pro tento rok jsou nově zrekonstruované barokní krovy. Díky novým chodníčkům se do dosud nepřístupné části krovů podívá i veřejnost.

V rámci prohlídky se seznámíte s historickým vývojem budovy a navštívíte reprezentativní prostory radnice.

Sraz účastníků je ve foyer radnice.

Vstupenku nutno zakoupit nejpozději 60 minut před zahájením prohlídky online nebo na TIC Brána Matky Boží.

No items found.