Čtvrtky s Bergmanem

Celý srpen a září v Kině Dukla.

4

.

8

.

2022

2022

23

9

2022

19.30

19.30

110 Kč

No items found.

Film

Užijte si srpen a září v kině s Bergmanem

Nejvýraznější osobností kinematografií severských zemí se již na počátku padesátých let stal původem divadelní švédský režisér Ingmar Bergman. Devět jeho filmů nabídneme ve speciálním letním profilu.

Původně divadelní režisér se často zabýval otázkami lidské existence, smrtí, osaměním, pravdou a vírou v Boha. Bergman byl výrazně ovlivněn avantgardním divadlem, díky čemuž se v jeho tvorbě často ovlivňují divadelně-inscenační postupy. Využívá silné vizuální kompozice, typické jsou pro něj dlouhé mlčenlivé záběry a uzavřené prostory, v nichž se příběhy odehrávají. Divák stojí před otázkami lidské existence ve vztahu k světu, životu nebo morálce.

Zásadní je pro Bergmanovo dílo poselství, film je pro něj prostředkem k jeho předání. Ve filmu Persona sleduje dvě nápadně podobné ženy, herečku a její ošetřovatelku, a postupně proniká do jejich povah. Příběh vzájemného prolínání duší dvou žen, rámuje obrazy filmového pásu, který nechá v závěrečné scéně shořet. Dalším ryze moderním prvkem je závěrečné symbolické prolnutí obou žen do jedné jediné tváře. Bergman natočil do roku 1988 přes 40 filmů, režíroval ještě více divadelních her. Nesmazatelně se tak zapsal do historie filmu.

Jakub Kos

Více informací a vstupenky na jdete na http://www.kinodukla.cz/klient-62/kino-27/stranka-17027

No items found.